Kişisel Beslenme

Kişisel Beslenme

KİŞİYE ÖZEL BESLENME NEDİR?

Kişiye özel beslenme, bir bireyin sağlık durumu, yaşam tarzı, genetik özellikleri, alerjileri ve tercihleri gibi faktörler göz önünde bulundurularak hazırlanan özelleştirilmiş bir beslenme planıdır.

Kişiye özel beslenme, bireyin ihtiyaçlarına uygun olarak belirlenen besin öğeleri, porsiyonlar ve beslenme düzenini içerir.

KİŞİYE ÖZEL BESLENME PROGRAMLARI NASIL YAPILIR?

Kişiye özel beslenme programları, bireyin kilo yönetimi, hastalık önleme veya yönetimi, spor performansının artırılması gibi hedeflere yönelik olabilir. Bu tür beslenme programları, bir beslenme uzmanı, diyetisyen veya sağlık uzmanı tarafından belirlenir ve bireyin mevcut durumuna en uygun beslenme planını oluşturmak için bireyin sağlık geçmişi, laboratuvar sonuçları ve kişisel tercihleri dikkate alınır.

Kişiye özel beslenme, bireyin vücut kompozisyonunu, enerji gereksinimini, makro ve mikro besin öğeleri ihtiyaçlarını, alerjilerini veya intoleranslarını, kronik hastalıklarını, sindirim sorunlarını ve diğer özel durumlarını dikkate alarak belirlenir. Bu tür bir beslenme planı, bireyin sağlık ve iyi oluşunu desteklemek ve özel ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kişiye özel besinler, takviyeler veya diyet değişiklikleri içerebilir.

Yorumlar (0)

Yorum Yazın

Whatsapp Yaz!
Telefon İle Hemen Ara